Кафедра міжнародного туризму і готельного бізнесу
Кафедра заснована у 1992 році. Перший випуск фахівців було здійснено у 1993 році за спеціальністю “Економіка і організація виробництва” (за діючим на той час класифікатором спеціальностей). Завідувач кафедри – доктор економічних наук, доцент Гуменюк Юрій Петрович. Колектив кафедри налічує 24 особи, з них: 3 доктора економічних наук, 21 кандидата наук, а також аспірантів та здобувачів .
В 2017 році кафедра була перейменована на кафедру міжнародного туризму і готельного бізнесу.
Відповідно до основної мети своєї діяльності кафедра міжнародного туризму і готельного бізнесу забезпечує: підготовку фахівців освітньо-кваліфікаційного рівнів “бакалавр”, та “магістр” за спеціальностями: «Туризм» та «Готельно-ресторанна справа».
Попит на випускників кафедри постійно зростає. Багато випускників працюють на керівних посадах як у вітчизняних, так і у зарубіжних фірмах, мають власний прибутковий бізнес, продовжують навчання в магістратурі, аспірантурі (в тому числі й за кордоном). Такий позитивний результат досягається за рахунок вищого рівня підготовки фахівців вказаного профілю порівняно з конкурентами.
За час існування кафедри захищено тридцять чотири кандидатських та три докторських дисертацій.
У червні 2002 року кафедрою була проведена І Міжнародна науково-практична конференція „Теорія і практика сучасного менеджменту: проблеми та шляхи їх вирішення”, організована спільно з Консорціумом з удосконалення менеджмент-освіти в Україні (CEUME), Тернопільською Торгово-Промисловою палатою України, Відкритим акціонерним товариством Тернопільський радіозавод “Оріон”, Спільним Українсько-Бельгійським підприємством “Ватра-Шредер”. Ця конференція була приурочена 10-ій річниці створення кафедри менеджменту.
У 2004 році було проведено всеукраїнську науково-практичну конференцію “Розвиток корпоративного управління в глобальному середовищі”, що була організована спільно з Відкритим акціонерним товариством Тернопільський радіозавод “Оріон”, Спільним Українсько-Бельгійським підприємством “Ватра-Шредер”, Товариством з обмеженою відповідальністю «Інноваційні менеджмент-технології», Товариством з обмеженою відповідальністю «КБВ».
У жовтні 2009 року було проведено ІІ Міжнародну науково-практичну конференцію „Теорія і практика сучасного менеджменту: проблеми та шляхи їх вирішення”.
Протягом 2010 – 2011 років виконувалася науково-дослідна робота над держбюджетною темою «Розробка методики управління ризиками енергопостачальної компанії» (відповідальний виконавець – д.е.н., професор, завідувач кафедрою менеджменту В. Я. Брич).
Науково-дослідна робота виконується відповідно до профілю кафедри. Так, передбачено розробку науково-дослідних робіт на теми:
• «Управління організацією на засадах трансформаційного менеджменту» (науковий керівник: к. е. н., доцент кафедри міжнародного бізнесу і туризму В.С. Мазур);
• «Розробка методів проектного управління інноваційним розвитком енергетичних систем» (науковий керівник: к. е. н., доцент завідувач кафедри міжнародного бізнесу і туризму А. М. Тибінь);
Виконуються науково-дослідні роботи за темами:
– «Розробка методики управління ризиками електропостачальної компанії», яка виконувалася згідно з договором на створення (передачу) науково-технічної продукції з ПАТ «Хмельницькобленерго».
– «Методика щодо формування витрат в системі управлінського обліку окремо за ліцензованими видами діяльності КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради», яка виконувалася згідно з договором на виконання робіт з надання професійних послуг з КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» Тернопільської міської ради.
У березні 2013 році була проведена науково-практична конференція студентів та молодих учених «Управління в сучасних умовах: новітні підходи та проблеми практики».
У 2015 році була проведена міжнародна науково-практична конференція студентів та молодих учених «Сучасні тенденції розвитку міжнародного бізнесу та туризму в Україні».
Кафедра налагодила і постійно підтримує наукові контакти з провідними ВНЗ Європи і США (Нідерландів, США, Німеччини, Франції, Швеції).
Студенти випускових курсів мають змогу проходити практику та стажування у провідних бізнес-структурах регіону , брати участь у студентських програмах обміну з європейськими університетами: Aarhus School of Business (Данія), Inholland University (Королівство Нідерланди), Leeds Business School, Leeds Metropolitan University (Великобританія), International Business School University, (Швеція), University of Applied Sciences (FH) bfi Vienna(Австрія), Institute Superior de Commerce International de Dunkerque (Франція).
Вже починаючи з другого курсу студенти мають унікальну можливість закріпити теоретичні знання реальною практикою в туристично-рекреаційних комплексах, ресторанах та готелях високого класу України, Греції, Болгарії, Туреччини, Німеччини, Польщі.
Наші студенти проходять практику в готельно-туристичних та ресторанних закладах України, зокрема на гірськолижному та СПА-курорті Буковель, в дитячих таборах Закарпаття, готелях та базах відпочинку Тернопільської області в якості адміністраторів, обслуговуючого персоналу, працівників відділу продаж та бронювання, аніматорів та інструкторів. На разі, налагоджується співпраця з Міжнародним дитячим центром «Артек-Карпати».
Робоча практика в Греції, Болгарії та Туреччині проходить у відповідності до угод про співробітництво між ТНЕУ та провідними туроператорами. Бази практики це готелі рівня 4-5 зірок. Студенти відбираються для проходження практики за результатами співбесіди з англійської мови та академічною успішністю. Практика проходить у весняно-літній період травень-жовтень і триває від 3 до 6 місяців. Студентам пропонуються посади в різноманітних підрозділах готелю: реєстрація та відділ обслуговування, відділ продажу, Spа – салони краси, анімація, сервіс (офіціанти, бармени, хостес). Студенти працюють 5 днів на тиждень по 8 годин і мають можливість у свій вільний час відвідати екскурсії до найближчих курортних місць та історичних центрів. В кінці практики студенти отримують сертифікат на фірмовому бланку готелю або компанії, де вони працювали, в якому вказано про місце та терміни стажування, посаду і виконувані обов’язки. Така практика без сумніву є гарним початком успішної кар’єри у власному бізнесі.